Pereiti prie pagrindinio turinio
  • LIT
  • ENG
  • RUS
SVEIKATA=GROŽIS
  • Pradžia
  • Galerija
  • Katalogas
  • Sertifikatai
  • Straipsniai
  • Rezultatai
  • Kontaktai

PAVASARINĖ RAKTAŽOLĖ (Primula)

2023 m. bal. 22 d. 22:46, Komentarų nėra


Tai – raktažolinių ( Primulaceae ) šeimos augalų gentis, kuriai priklauso daugiametės žolės, tačiau yra ir  vienmečių ar dvimečių. Jų žiedai yra įvairių spalvų, išsidėstę į skėčio, kekės, varpos, šluotelės ar rutulio pavidalo žiedynus arba ant žiedynkočio. Vaisiai – rutuliškos, kiaušiniškos ar cilindriškos daugiasėklės dėžutės. Sėklos smulkios, įvairių formų ir spalvų.

Žinoma apie 600 šios genties rūšių. Raktažolės paplitusios Šiaurės pusrutulio vidurinėje juostoje bei atogrąžose. Pietų pusrutulyje auga tik kalnuose. Didžiausia  įvairovė yra Himalajuose, Pietvakarių Kinijoje, Vidurinės Azijos kalnuose, Kaukaze bei  Alpėse.

VERTINGAS VISAS AUGALAS


Vaistams vartojami raktažolių lapai, žiedai, kurie skinami joms žydint. Naudojamos ir šaknys. Pavasarinės raktažolės įtrauktos į apribotų ir draudžiamų rinkti augalų sąrašą, tad norint jų prisirinkti didesniais kiekiais reikia gauti leidimą. Pavasarinių raktažolių žiedai ir lapai džiovinami paskleisti plonu sluoksniu gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje arba specialioje džiovykloje iki 40°C temperatūroje. Išdžiūvę lapai žali, medaus kvapo. Lapus patogu sudžiovinti orkaitėje, sutrinti į miltelius ir laikyti gerai uždarytame inde.

Šakniastiebiai kasami rudenį arba pavasarį. Šaknys nuvalomos, nuplaunamos ir džiovinamos 40 - 50°C temperatūroje. Išdžiūvusios šaknys yra pilkai rusvos spalvos, silpno kvapo, kartaus skonio, gleivingos. Vaistinė žaliava pakuojama į medžiaginius maišelius, stiklinius indus ir laikoma sausoje patalpoje.

Lapuose karoteno yra apie 2%, saponinų yra iki 2,5%.  Žieduose yra iki 4,7%, askorbo rūgšties, saponinų yra iki 0,08% bei šiek tiek yra eterinių aliejų ir  glikozidų.  Visose dalyse yra iki 7% mineralinių medžiagų.


GYDO NE TIK UŽDEGIMUS


Raktažolių šaknyse yra ne tik saponinų, kurie palengvina atsikosėjimą ir turi antisklerotinį poveikį, todėl šie augalai įeina į tam skirtų vaistažolių mišinių sudėtį. Šiuose augaluose gausu eterinių aliejų ir minėtų glikozidų, todėl augalai ne tik maloniai kvepia, bet ir efektyviai gydo uždegimą.

Liaudies medicinoje pavasarinės raktažolės vartojamos nuo reumato, krūtinės skausmų, galvos svaigimo, nuomario, podagros, sergant peršalimo ligomis. Jos ypač veiksmingai padeda sergantiems kvėpavimo sistemos ligomis, palengvina atsikosėjimą, padeda nuo slogos, tradiciškai jomis gydomas tracheitas ir bronchitas bei kitos peršalimo ligos. Tokiems vaistams gaminti pavasarinės raktažolės dažnai maišomos su liepų žiedais, gysločių lapais, ramunių, medetkų žiedais.

VITAMINO C ŠALTINIS


Pavasarinių raktažolių lapuose ir žiedynuose yra daug vitamino C, jie yra gana švelnaus skonio, tad iš jų galima išsivirti skanią ir kvapnią vitamininę arbatą. Galima lapus naudoti salotoms, sriuboms, įpjaustyti į kepamą omletą ar maišant žaliuosius kokteilius – bus puiki avitaminozės profilaktika. Teigiama, jog užtenka šešių raktažolių lapelių, kad organizmas gautų vitamino C visos dienos normą.

Jauni pavasarinių raktažolių lapeliai ir žiedynai valgomi švieži, troškinti, tinka į sriubas, maišomi į kitas arbatžoles, galima puošti įvairius patiekalus, ypač  salotas, sriubas ir desertus. Kai kuriose šalyse žiedynai konservuojami, vėliau naudojami maistui puošti arba kaip garnyras.


P.S. Raktažolių eteriniai aliejai gali sukelti alergiją, odos bėrimą. Jų preparatų nerekomenduojama vartoti asmenims, kurie geria kraują skystinančius vaistus, ir neščiosioms moterims didelėmis dozėmis, nes gali stimuliuoti gimdos susitraukimus.


Komentarų nėra

Atsakykite







Naujausi įrašai

  • Skaitymo daug, tačiau informacija labai naudinga
    2025-01-11
  • Gydytojo Vytauto Stonkaus pasisakymai
    2025-01-11
  • SAULĖGRĮŽA
    2024-12-21
  • Putino uogos
    2024-12-15
  • Jau kuris laikas - dėl asmeninių sumetimų - domiuosi žmogaus mityba.
    2024-11-11
  • Kūno temperatūra.....
    2024-10-22
  • Baimė
    2024-08-08

Krepšelis

Krepšelis tuščias.

Log in




Forgot password?
Create account
Login to existing account
My orders
My reviews
My details
Log out
Sukurta su „Mozello“ - lengviausia svetainių kūrimo priemone.