Rudens lygiadienis
2023 m. rugsėjo 22 d. 22:25,
Komentarų nėra
Rudens lygiadienis būna rugsėjo 22 arba rugsėjo 23 dieną. Baltų šventė – Dagos (arba Rudens lygė) Dagotuvės arba Dagos šventė (derliaus šventė) sutampa su Rudens lygiadieniu, bulviakasio (dažniausiai talkos) pabaiga. Kaimo vaikų mokslo metų pradžia.
Lygiadienis – tai momentas, kai Saulė atsidūria dangaus pusiaujo ir ekliptikos (Saulės kelio Zodiaku) sankirtos taške. Ne veltui lygiadienis įvyksta Saulei viešint Svarstyklių ženkle, nes tada visoje Žemėje, išskyrus ašigalių sritis, dienos trukmė beveik lygi nakties trukmei.
Po rudens lygiadienio šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo. Tiesa, dėl Žemės ašies procesijos lygiadienio taškas danguje yra pasislinkęs į kaimyninį Mergelės žvaigždyną. Iš tikrųjų tamsusis paros laikas prilygsta šviesiajam kiek vėliau - rugsėjo 25-26 d., mat šviesos spinduliai, eidami pro Žemės atmosferą tarsi pro kokį lęšį, lūžta ir šiek tiek pailgina šviesiąją paros dalį.
Rudens lygiadienio (lyginės) metu Lietuvoje atgaivinamos senos pagoniškosios tradicijos – rengiamos ugnies misterijos, šiaudinio ožio aukojimas. Šią dieną būdavo džiaugiamasi derliumi, dėkojama dievui Žemininkui ir jam aukojami gyvuliai.
Lygiadienio diena yra viena iš pagrindinių dienų metų laiko skaičiavimo sistemoje, sudarančioje kalendorių. Lietuvoje yra išlikę paleoastronomijos paminklų – akmenų, išdėstytų rytų-vakarų kryptimi, o tai sutampa su Saulės azimutais tekėjimo ar laidos metu per lygiadienius. Įsigilinus į liaudies meno simbolius, taip pat aiškėja, kad baltų pasaulėjautoje lygiadieniai struktūrizuodavo laiką ir erdvę.
Kiekvieną rudens lygiadienį švenčiame rudens Lygės šventę, pabrėždami šiltojo metų laiko pabaigą ir perėjimą į šaltąjį metų laiką. Nuo žilos senovės žinomi papročiai šiuo metų laiku atnašauti dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, tuo pabrėžiant ribų tarp skirtingų klimato sąlygų svarbą. Tarybiniais laikais tokio pobūdžio šventės pavirto rudens gėrybių mugėmis, derliaus šventėmis.
Antra prielaida švęsti yra tai, kad nuo rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas - artėjama į Vėlines. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario Lygės - šiltojo metų laiko sugrąžtų. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių - gilesnių sferų apraiškomis.
Rudens lygiadienis – įžengimas į vėlių metą, siejamą su Vėlinėmis, vėlių globėju Vėlinu (Velinu) - tai laikas, kai medžiams numetus lapus, visa gyvybė lieka po velėna. Ne atsitiktinai čia susiduriame su bendrašakniais žodžiais vėl -vel šaknimis (Vėlinės, Velinas, velėna…) – juk ir žodelis vėl reiškia pasikartojimą.Tai atsisveikinimas su Saule ir jos šiluma, tai ėjimas į žiemą – metą, atspindintį laikiną gamtos mirtį.
Saulė yra raktų nuo Žemės saugotoja. Per rudens lygiadienį išeidama žiemoti Saulė užrakina Žemę, o raktus atiduoda išskrendantiems į pietus - į vasaros karalystę - paukščiams. Pavasarį paukščiai sugrįš ir grąžins raktus, o Saulė vėl atrakins Žemę.
Rudens lygiadienis – tai liūdnas atsisveikinimas su Saule ir jos šiluma, saulėtos dienos darosi vis trumpesnės už naktį, prasideda naujas laikas.Rudens lygiadienis tapatinamas su sočiu ir laimingu gyvenimu – šis laikas susijęs su galutiniu duonos surinkimu ir šeimininkiška gausa, kai net vargšai ant stalo turėjo duonos, ką jau kalbėti apie turčius. Saulė buvo laikoma turto, gausos ir gerovės simboliu.Per rudens lygiadienį išeinanti žiemoti Saulė Žemėje palieka gabalėlį savo dieviško spindėjimo – ugnį, kuri nepavaldi tamsos ir griovimo jėgoms. Tai naktinė šventė. Deganti tamsoje liepsna simbolizuoja tiesą tamsos pasaulyje
Įdomu tai, kad ruduo ir žiema Šiaurės pusrutulyje yra savaitę trumpesni negu rudens – žiemos laikotarpis Pietų pusrutulyje... nuo pavasario lygiadienio iki rudens – 186, nuo rudens iki pavasario – 179 dienos. Žiemą Žemės Šiaurės pusrutulis aplink dangaus kūną juda greičiau negu Pietų pusrutulis juda žiemą.
Senoliai šią dieną spėdavo orus - kokia diena per rudens lygiadienį, toks bus ir visas ruduo. Tikima, kad kuo sausesnis ir šiltesnis rugsėjis, tuo gražesnis bus ruduo ir vėliau ateis tikra, šalta ir gili, žiema.
Būkime laimingi ir gyvenkime pagal gamtos dėsnius.