JUODASIS RIEŠUTAS
Juodojo riešuto žievė turi ypatingai daug biologiškai aktyvių medžiagų - tai flavonoidai, antocianinai, rauginės medžiagos, organinės rūgštys, eteriniai aliejai, geležies ir kobalto druskos, vitaminai C, B1, B2, PP, beta karotenai. Žievėje taip pat gausu taninų, kurie padeda naikinti žarnyno parazitus. Dėl didelio taninų kiekio žievė turi rišantį poveikį. Joje randama taip pat daug skaidulų (16% grubios ląstelienos ir daugiau kaip 40% maistinių skaidulų ), kurios stimuliuoja žarnyno motoriką. Šių dviejų faktorių derinys užtikrina puikų reguliuojantį poveikį. Taninai atpalaiduoja lygiuosius žarnyno raumenis, slopina pažeistų vietų uždegimą bei gali apsupti laisvus ( blogus ) baltymus, kurių visada yra labai daug pažeistuose ir uždegimo apimtuose audiniuose. Fito praktikai mano, kad taninai slopina mieles ir kitus sąlyginai patogeninius mikroorganizmus, padeda šalinti iš žarnyno patogeninę florą, nesutrikdant balanso.
Kadangi juodieji riešutai turi turtingą biologiškai aktyvių medžiagų rinkinį, jie dažnai vartojami ir džiugina plačiu poveikio spektru.
Juodųjų riešutų trauktinė malšina skausmą, slopina uždegimą, turi rišantį poveikį ( t. y. gali suartinti audinius ), stabdo kraujavimą, valo kraują ( šalina toksinius bei parazitų lervas ), tonizuoja jį (atkuria kraujodarą ), valo organizmą, stimuliuoja atliekų šalinimą, teikia pagalbą krūtinei ( atlaisvina kvėpavimo takus bei efektyviai padeda sergant tuberkulioze ).
Ši trauktinė maitina skydliaukę. Naudojama sergant dermatomikoze, niežuliu, egzema, psoriaze, padeda mažinti kraujospūdį. Turi gana daug jodo, dėl to galima naudoti gydant strumą ir tireotoksikozę. Juodųjų riešutų trauktinė taip pat padeda gydyti išjudintas dantenas, skrandžio ir žarnų katarus, viduriavimą, rachitą, eksudacinę diatezę, podagrą. Vartojama į vidų, naudojama ir išoriškai. Manoma, kad trauktinė palankiai veikia visų rūšių onkologinius susirgimus, tarp jų ir tokius gerybinius navikus kaip mastopatija, fibroma, prostatos adenoma, taip pat hipotoniją ir hipertoniją. Padeda esant diabetui, išsėtinei sklerozei, psoriazei, egzemai, diatezei, neurodermitui, grybeliniams susirgimams. Naikina įvairios kilmės bėrimus, lėtinį nuovargį, galvos skausmus, migreną, artritą, žarnyno susirgimus, tarp jų kolitą, opinį kolitą, dizenteriją, hemorojų, skrandžio ligas. Gerina būklę esant gastritui ir opai, kepenų ligoms, prostatos susirgimams. Ramina raumenų, kaulų ir sąnarių skausmus, valo organizmo užterštumą šlakais, naikina limfos liaukų navikus ( limfadenitą ), stabdo per ankstyvą senėjimą.
VARTOJIMO BŪDAS
Rekomenduojama pradėti pirmą dieną nuo ¼ arbatinio šaukštelio, kitą dieną pridėti dar ¼ arbatinio šaukštelio ir t. t. Kartais, vartojant dideles dozes, gali pasitaikyti nemalonūs pojūčiai skrandyje ir galvos svaigimas, susiję su laikinais refleksiniais kraujagyslių spazmais. Dozę didinti palaipsniui ir pasiekti rekomenduojamą 1 arbatinį šaukštelį tris kartus dienoje, likus 20 - 30 minučių iki valgio.
Gydant piktybinius navikus ir kitas rimtas ligas, rekomenduojamos smogiamosios - gerokai didesnės - trauktinės dozės. Reikėtų iš anksto patikrinti, ar preparatas nesukelia alerginės reakcijos. Tam pirmą dieną pradėti nuo 0,5 arbatinio šaukštelio ir didinti palaipsniui iki 2 arbatinių šaukštelių. Patikrinus preparato toleravimą - pasiekus 2 arbatinius šaukštelius - galima didinti dozę sekančiai: penktą dieną – 3 arbatiniai šaukšteliai, šeštą dieną – 4 arbatiniai šaukšteliai ir toliau didinant, prieiti iki 16 arbatinių šaukštelių, kuriuos išgerti per 2 kartus. Jei sunku iš karto suvartoti 8 arbatinius šaukštelius trauktinės, šią dozę galima išskaidyti ir vartoti 3 - 4 - 6 ir daugiau kartų per dieną po 1 - 2 - 3 arbatinius šaukštelius. Jei, vartojant trauktinę, pykina, reikia palaipsniui priprasti prie 8 arbatinių šaukštelių per vieną kartą. Galima kiekvieną dieną dozę didinti po 1 arbatinį šaukštelį.
Trauktinę draudžiama vartoti nėštumo laikotarpiu, taip pat sergant kepenų ciroze ir alkoholizmu. Atsargiai turėtų vartoti asmenys, turintys padidėjusį protrombino kiekį ( daugiau kaip 100% ).
Vartojant trauktinę, gali užkietėti viduriai. Padėti sau tuo atveju gali bet koks arbūzinių kultūrų aliejus - iki 5 valgomųjų šaukštų per dieną, su keliais lašais citrinų sulčių.
Vatojant trauktinę, gali varginti galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, bet paprastai tai nutinka retai. Per gydymo kursą gali paūmėti įsisenėjusios lėtinės ligos, pavyzdžiui, truputį padidėti arterinis kraujospūdis, užkietėti viduriai ar atsirasti viduriavimas, gali pakilti temperatūra, paūmėti užsistovėję uždegimai ir net nedideli skrandžio, virškinimo trakto, kasos skausmai ir t. t. Tačiau tai pavojaus nekelia ir neturi būti dingstis atsisakyti gydymo. Baigus kursą, šie reiškiniai praeina. Reikia prisiminti, kad padidintas juodųjų riešutų trauktinės vartojimas gali veikti ne tik patologinę mikroflorą, bet ir slopinti naudingąsias bakterijas, tad tarp kursų reikia vartoti bifidobakterijų turinčius produktus. Be to, gydymo laikotarpiu ir 1 - 2 savaites po jo, nusilpusiems ligoniams gali sustiprėti bendra organizmo intoksikacija. Taip nutinka dėl didžiulio parazitinių mikroorganizmų, gyvenančių organizmo audiniuose - ypač žarnyne - kiekio žūties.
Siekiant to išvengti, vartojant trauktinę ir 1 - 2 mėnesius po kurso, rekomenduojama 1-3 kartus per dieną vartoti po 1 arbatinį šaukštelį aliejinio balzamo. Reikėtų gerti po 5 - 10 puodelių žaliosios arbatos, linų sėmenų nuoviro, o dar geriau vartoti šviežias sultis - apelsinų, granatų, vyšnių, gervuogių, serbentų ir kitų vaisių, kurie yra ryškiai geltonos, raudonos ar juodos spalvos, nes juose yra ypatingų polifenolių. Toks režimas padeda skrandžiui, kepenims ir inkstams šalinti toksinus, nuosavo organizmo atliekas ir parazitų veiklos produktus.
TRAUKTINĖS PARUOŠIMO BŪDAS
Juodųjų riešutų trauktinei paruošti reikia 50% spirito ir minkštos ( pusiau sunokusios ) juodųjų riešutų žievelės. Geriau naudoti visą riešutą, neskaldant, nes aktyvūs ingredientai yra būtent žaliame - išoriniame - apvalkale.
Nuplautus riešutus sudėti į stiklainius, iki viršaus užpilti spiritu, kad neliktų erdvės orui, nes oras oksiduoja ir gadina preparatą. Laikyti sandariai tamsioje vietoje. Gydomosios trauktinės savybės išsilaiko kelerius metus.